top of page

POSTS

Proč jsme nemocní a bez formy? Aneb, co je SYSTÉMOVÝ ZÁNĚT?


Je na čase skoncovat se špatnými pravidly zdravého životního stylu. Vše je jinak, než jsme si mysleli. Vynechali jsme nasycené tuky ze svých jídelníčků ze strachu ze “zlého” cholesterolu, který nám ucpává tepny. Zařadili jsme cereální snídaně plné celozrnných obilovin, protože vládou podporované organizace tvrdí, že bez nich nebudeme mít dost energie. Zneužíváme svá těla nekonečným běháním na trenažérech a šaškováním na hodinách aerobiku, protože čím více makáme, tím lépe… A co jsme získali?


V průměru 0,6 kilogramů tuku každý rok, abych byla přesná. Dnes trpíme chorobami, kterých se naši předkové (ještě tak nedávní jako naše prarodiče) nemuseli vůbec obávat - diabetes typu 2, obezita, rakovina, srdeční choroby, deprese, astma, mrtvice, vysoký krevní tlak…říká se jim MODERNÍ ONEMOCNENÍ Z ŽIVOTNÍHO STYLU a jsou epidemická.


Jinými slovy - lidstvo ještě nikdy v historii nebylo tlustší a nemocnější než dnes.


Běžně ignorujeme signály nepohodlí nebo je jednoduše akceptujeme jako vinu našich genů, stárnutí nebo zkrátka smůly. Zvykli jsme si na časté neduhy v těle, únavu po jídle, nadýmání, výkyvy energie, někdy nemůžeme spát, jsme podráždění nebo dokonce v depresi. Prakticky konstantně se necítíme dobře, ale akceptovali jsme jako náš normální stav.Tohle ale není normální!


Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je obezita tak rozšířená, proč máme rakovinu a srdeční problémy?

 • Máte pár (a nebo hodně) kilo nadváhy?

 • Máte výkyvy energie jak na horské dráze?

 • Honí vas často mlsná?

 • Máte neduhy v těle, které nedokážete vysvětlit?

 • Máte problem zhubnout bez ohledu na to, jak moc se snažíte?

 • Máte často rýmu, chřipku a podobné infekce?

 • Máte problem se spánkem nebo se vstáváním?

 • Jste už unavení z nekonečných diet a tréninků bez úspěchu?

 • Bojujete aktuálně s některou moderní nemocí z životního stylu, jako je obezita, diabetes typu 2, deprese, rakovina, srdeční onemocnění, artritida, metabolický syndrom, astma…?


Problem tkví v tom, že jsme se jako lidstvo přestali snažit zachránit/přežít. Na vysvětlenou, v dnešní moderní době máme tolik výhod, o kterých naši primal předkové nikdy ani nesnili. Máme komfort v podobě vyspělé medicíny, lékařů, operace a léky. Velmi pravděpodobně nezemřeme na zlomenou nohu nebo kousnutí od psa. Nemusíme lovit několik hodin denně, abychom měli co jíst a nemusíme utíkat před predátorem. Přirozený výběr z genetického hlediska vymizel a my zapomněli, jak bojovat o přežití na denní bázi. Jinými slovy, můžeme se chovat nezodpovědně, aniž bychom za to byli bezprostředně potrestáni. Máme židle, online nákupy, donášky jídla až do domu, supermarkety, dietní pilulky, prášky na vysoký tlak, prášky na erekci, prášky na co si jen vzpomenete…To vše má za úkol nám usnadnit život, ale za jakou cenu?


Stali jsme se přiliš pohodlnými a to nás pomalu zabíjí.

Systémový zánět je chronický zánet způsobený dlouhodobou špatnou životosprávou. Funguje na stejném principu jako přirozená reakce těla na škodlivý podnět, jako je infekce nebo zranění. Když je škodlivý podnět chronický, ne akutní, nebo pokud se vyskytuje v celém těle (místo jednoho izolovaného místa), stává se z něj systémový zánět.

Například dieta s velkým množstvím karbohydrátů, která v těle vyvolává vysokou produkci inzulínu, má takový efekt na naše tělo. Podobné to je s chronickými kardio tréninky. Chronický/Systémový zánět je základem pro všechny moderní epidemické choroby (včetně rakoviny). Zánět v těle “zapne” geny, které pomáhají zničit špatné buňky, zároveň ale podporuje nezdravé dělení buněk (buněčné dělení způsobuje, mimo jiné, rakovinu a stárnutí).


Naštěstí se můžeme chronickému zánětu vyhnout. Změna začíná s naší další volbou! Mnoho nových studií prokazuje, že jako lidstvo dodržujeme špatnou “zdravou” dietu. Nasycený tuk ve skutečnosti není náš nepřítel. Právě naopak! Pomáhá nám dosáhnout ideální postavy a navrátit rovnováhu mezi hormony. Tím opravdovým viníkem jsou procesované potraviny, rostlinné oleje, obiloviny a další jídlo s vysokým obsahem sacharidů.PŘÍLIŠ SACHARIDŮ NÁM ŠKODÍ


Nejedná se jen o klasické záškodníky, jako cukr, sušenky, pizzu nebo fast food. Patří sem klidně i bio celozrnný chléb z lokální pekárny, ovesná kaše, granola, nízkotučný jogurt, rýže nebo třeba vaše ranní “zdravé smoothie”.

Navzdory všeobecnému přesvědčení, skutečně nazáleží na tom, odkud karbohydráty přijemete. Všechny ve finále skončí jako glukóza ve vašem krevním řečišti. Pravda je taková, že konzumování potravin bohatých na karbohydráty z vás udělá “páliče cukru” nebo v horším případě závisláka na cukru. Nepřeháním. Většina lidí (i těch, kteří se snaží žít zdravě) je uvězněno v začarovaném kruhu konstantní vysoké hladiny krevního cukru - to vede k rychlému vyplavení inzulínu do těla - následuje snížení krevního cukru (takzvaná sugar crash) - to vede k poklesu energie a chutím na další dávku.


To je důvod, proč musíte jíst pravidelně 6x denně (doslova každé 2 hodiny), proč jste unavení po obědě a proč nemůžete shodit přebytečná kila. Tento cyklus z dlouhodobého hlediska vede k chronicky zvýšenému krevnímu cukru, inzulínové rezistenci, nežádoucí oxidaci, vysokému tlaku a dalším zdravotním problémům.

JDE HLAVNĚ O NÁŠ “KRÁLOVSKÝ” HORMON INZULÍN


Inzulín se považuje za “královský” hormon díky své nadřazené a veledůležité roli při transportu živin z krevního řečiště do buněk celého těla. Některé jeho nejdůležitější funkce ale probíhají ve svalech a tukových buňkách, tam je jeho efekt nejvíce pozorovatelný.


Všechny karbohydráty z potravin, které zkonzumujeme, se v těle přemění na glukózu, což je primární zdroj energie pro naše tělo (v případě, že nejste adaptovaní na Primal). Pokud glukózu nespálíte ihned, vaše tělo jí uloží v játrech a svalech jako glykogen. Pokud jsou vaše glykogenové zýsoby plné (díky přemíře sacharidů ve stravě nebo nedostatku pohybu), extra glokóza se uloží do tukových zásob ve formě tuku.


Tento zákeřný cyklus vypadá následovně:


 • Nejprve sníte karbohydráty, což zvýší vaší hladinu krevního cukru. Cítíte okamžitý přísun energie, lepší náladu a soustředěnost. Velké množství glukózy v krvi je ale toxické. proto…

 • Během několika minut, v reakci na zvýšený krevní cukr, slinivka vypustí do těla inzulín, aby se o glukózu postaral.

 • Inzulín udělá svou práci a odvede glukózu z krevního řečiště. Uloží ji jako glykogen v játrech a svalech a pokud jsou tyto “sklady” plné, uloží ji jako tuk (což je prakticky neomezený sklad). To způsobí náhlý pokles krevního cukru a energie, takzvaný “sugar crash”, což způsobuje únavu, nesoustředěnost a špatnou náladu.

 • “Sugar crash” je pro naše tělo stresující a proto se tím aktivuje takzvaná “fight or flight” poplašná reakce (sympatického systému naší autonomní nervové soustavy). V reakci na poplach naše krevní řečiště zaplaví stresováý hormon kortizol. Ve snaze navrátit krevní cukr zpět do rovnováhy, kortizol pomáhá rozkládat svalovou hmotu procesem nazvaným glukoneogeneze , aby tak tělo dostalo co možná nejrychlejší energii, kterou akutně potřebuje.

 • Po nějaké době efekt kortizolu odezní (poplašná mobilizační reakce je designovaná jen pro akutní, krátké a intenzivní kompenzace energie) a vy začnete mít opět hlad nebo chuť na sladké. A celý cyklus se opakuje.

Kombinace rychlého zvýšení krevního cukru, inzulínem vyvolané “sugar crash”, vypušťení stresového hormonu a kolísání krevního cukru časem vede k mentálnímu, emocionálnímu i fyzickému vyčerpání, takzvanému vyhoření. Při častém opakování tohoto cyklu vzniká v těle systémový zánět, ze kterého pak vznikají různé choroby a další zdravotní problémy.

Když chronicky produkujete příliš mnoho inzulínu (v reakci na vysokokarbohydrátovou stravu) a nehýbete se dost často (aby se pravidelně vyprázdnily zásoby glykogenu), vaše svalové buňky se stanou rezistentní vůči inzulínu. Inzulínová rezistence je stav, kdy buňky jater a svalů nereagují na podněty inzulínu, protože už ho je zkrátka přiliš a dožaduje se reakce moc často.

Když se stanete rezistentní vůči inzulínu, slinivka si myslí, že ho neprodukuje dostatek a proto paradoxně začne vytvářet ještě více inzulínu. Vysoká hladina inzulínu má velmi negativní vliv na vaše zdraví v mnoha ohledech. Cholesterol a tukové buňky začnou oxidovat a ukládat se na stěnách tepen (atheroskleróza), Chuťové hormony se doslova zblázní a způsobují, že jste stále hladoví a při chuti i přesto, že už jste najedení. Tukové buňky jsou stále citlivé, na rozdíl od těch svalových, které jsou rezistentní, takže excesivní glukúoza a další kalorie se klidně ukládají jako tuk. Začnete mít potíže se spánkem, protože inzulín ovlivňuje všechny ostatní hormony v těle, tedy i melatonin a serotonin, které mají na starost správný spánek a hladké probouzení.

Jakmile se stanete rezistentní vůči inzulínu, je zřejmé, že tento proces může vést až k vážným onemocněním, jako je metabolický syndrom nebo Diabetes typu 2. Inzulínová rezistence je silně spjata s obezitou a dalšími problémy negativně ovlivňující vaše zdraví. I ti, kteří nemají očividnou nadváhu, mohou trpět symptomy způsobenými vysokokarbohydrátovou, vysokoinzulínovou dietou. Zdánlivě šťastliví jedinci, kteří jsou štíhlí, většinou neukládají moc tuku pod kůži (to je ten viditelný tuk), ale spíše hlouběji v těle - okolo orgánů, což přináší ještě větší zdravotní rizika.

163 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page