top of page

POSTS

JE PRO NÁS OVOCE VŮBEC DOBRÉ?

Nechci chodit kolem horké kaše a jdu rovnou k věci. Ovoce je přírodní dezert, bonbón..zkrátka cukrovinka…a mělo by se k němu tak i přistupovat co se týče konzumace. Je fascinující sledovat, kolik propagandy se motá kolem termínu OVOCE. Je nám prodáváno jako jedna z nejzdravějších potravin na světě a podle oficiálních doporučení bychom měli jíst dokonce 5-9 porcí denně. Já ale nevěřím, že je pro nás ovoce tak dobré, jak jsme neustále přesvědčováni a řeknu vám proč:

Prohráváme v bitvě proti moderním nemocem ... z toho, co jíme, tloustneme a jsme nemocní. Moderní epidemie obezity, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a různých kognitivních poruch nás jako společnost ochromují.

Nepřítelem číslo jedna v našich potravinách je cukr, v tom se mnou asi budete souhlasit. Přidaný cukr, možná si říkáte... takže kam do této rovnice zapadá ovoce? Perfektně přírodní, plné vitamínů a vlákniny?

Když se nad tím zamyslíte, možná si uvědomíte, že ovoce pro nás není zas tak dobré, jak si myslíme. Naopak věřím, že oficiální potravní pyramidou doporučený příjem ovoce je jedním z největších a nejlepších marketingů na světě.


ÚLOHA OVOCE V MECHANISMU PŘEŽITÍ


Veškeré ovoce v supermarketu je inzerováno jako lokální a čerstvé, jenže dnešní ovoce není ani zdaleka tak přirozené jako kdysi bývalo to divoké. Díky lidskému zásahu je sladší, plody jsou větší, je ho více, a je dostupné celoročně.

Kde tedy ovoce zapadá do naší historie jako lidského druhu? Co od nás a zvířat ovoce chce? Chce, abychom šířili jeho semena, když uzraje. Záleží na tom jeho přežití. Plody mají zářivé barvy, jsou lesklé a sladké, aby nás přilákaly.

A co naopak chtějí živočichové od ovoce? Plánovanou obezitu. Ovoce dozrává v sezóně několika málo měsíců v létě a na podzim, tak, abychom se stihli “vytlustit na zimu”. Je to naprosto přirozené. Ovoce má navíc velmi speciálního pomocníka - fruktózu - který dokáže vytvořit tukové zásoby snadněji než glukóza.PROPAGANDA OVOCE


Podle Dr. Gary Fettke z Tasmánie ve 40. letech (1946) oficiální vládní doporučení razila cestu velkého množství zelené zeleniny a doporučovala velmi malá množství sezónního ovoce. V roce 1992 potravinová pyramida, kterou sestavilo americké ministerstvo zemědělství, doporučovala denně 5-9 porcí ovoce a zeleniny. Nikde není doložené, jak k těmto číslům přišli. Nestojí za tím žádná studie.

Výzkumy ukazují, že za posledních 40 let jsme ale na základě oficiálnách doporučení a následného všeobecného povědomí skutečně zvýšili příjem ovoce a zeleniny, nicméně počet případů moderních nemocí, jako je obezita, cukrovka, demence, rakovina a kardiovaskulární onemocnění, i přesto vzrostl a nadále vzrůstá.


GLUKÓZA VERSUS FRUKTÓZA

Je prokázáno, že moderní nemoci jsou spojeny s nadměrnou konzumací cukru.

Ovoce z hlediska obsahu cukru obsahuje směs glukózy a fruktózy (ovocný cukr). Fruktóza je přirozený zdroj, a proto je uváděna na trh a propagována jako přírodní cukr, a širokou veřejností považována za bezpečnou. Glukóza a fruktóza mají stejné množství atomů vodíku a kyslíku, ale různou konfiguraci a naprosto odlišný metabolismus.

Po požití ovoce se glukóza dostane do krevního řečiště, zvyšuje hladinu inzulínu, jde do mozku, jater a svalů. V krvi jsou v jednom daném okamžiku pouze asi 4 gramy glukózy ... To, co nepoužijete jako zdroj energie, se okamžitě uloží jako glykogen. Když jsou zásoby glykogenu plné, vše navíc se přetvoří na tuk a uloží. Fruktózová část ovocného cukru ale musí být zpracována odlišně. Nejprve jde do jater, než může být použita pro energii v krevním řečišti. Játra jsou také místem, kde se přebytečné sacharidy přeměňují na tuk. Krevní oběh je již plný glukózy a pro fruktózu zde není doslova žádné využití, takže játra ji přeměňují na tukové buňky.

Ovoce je díky těmto vlastnostem fruktózy považováno za nejvíce lipogenní (tuk tvořící) zdroj karbohydrátů, protože obsahuje nejen glukózu, ale právě také fruktózu (dominantní zdroj cukru v ovoci).

Například krajíc chleba má v sobě asi 5 čajových lžiček glukózy a přebytek je uložen jako tuk. Jedno jablko má přibližně stejné množství cukru ve formě směsi glukózy a fruktózy. Při požití jablka se to, co nemůžeme okamžitě použít, uloží jako tuk.


FRUKTÓZA A HORMONY

Kromě ukládání tuku vede příliš mnoho fruktózy k takzvané non-alcoholic liver disease. Projevuje se to prakticky jako zánět jater.


Fruktóza navíc zadržuje produkci leptinu, hormonu korigující chuť k jídlu . Ten je vylučovaný tukem a říká našemu tělu, kdy už jsme nasycení. Fruktóza tento hormon ale potlačuje, takže máte stále hlad a nemůžete přestat jíst.


Fruktóza naproti tomu stimuluje produkci ghrelinu, což je hladový hormon a říká vašemu tělu, že chce více jídla.


Fruktóza, která se nezpracuje jako energie v těle, se dokáže přeměnit na LDL cholesterol - to je ten špatný cholesterol. Jde o částice malého zhuštěného lipoproteinu, které snadno oxidují a ucpávají cévy. Fruktóza je hlavním iniciátorem tohoto procesu. Když tedy zvýšíte příjem ovoce s úmyslem jíst zdravěji, naopak zvyšujete množství LDL. Ten v krvi oxiduje a vytváří chronický zánět v celém těle, což je významným faktorem u všech moderních nemocí.


ALE PŘÍRODNÍ JE PŘECE ZDRAVĚJŠÍ

Můžete argumentovat vlákninou a tím, že když jde o přírodní produkt, musí to být přece zdravější, než kdejaká cukrovinka.


A CO ANTIOXIDANTY?

Můžete argumentovat antioxidanty, vitamíny, minerály, vlákninou…

Podívejme se tedy na nutriční složení ovoce: Najdeme v něm:


Antioxidanty, vitamíny, minerály, vláknina, fytonutrienty, cukr


Antioxidanty:

Můžeme jíst antioxidanty v ovoci a nebo můžeme jíst méně cukru (a fruktózy) v první řadě a zabránit oxidaci. Například šálek kávy má ale výrazně větší množství antioxidantů (až 20x více). I tmavá čokoláda má více antioxidantů než ovoce a černý čaj má téměř stejné množství.

Vitamíny a minerály:

Také se uvádí, že ovoce je bohaté na vitamíny a minerály. Gram na gram, následující potraviny mají stejné nebo větší množství vitamínů a minerálů než ovoce.


VITAMIN C: Zelená listová zelenina, brokolice, zelená paprika, zelí… (špenát má 5x více vitamínu C než jablko a brokolice ho má asi 20x více).


VITAMIN A: Zelená listová zelenina, tuňák, sladké brambory, mrkev


VITAMIN B: Játra, hovězí maso, ryby, sýr, vejce, fazole, kuře, houby, zelené listová zelenina, avokádo, chřest, brokolice


VITAMIN E: Zelená listová zelenina, tykev, mandle, avokádo, ryby, olivový olej, brokolice


VITAMIN D: Ryby, houby, máslo, vepřové maso, vejce


VITAMIN K1: Zelená listová zelenina, cibule, růžičková kapusta, olivový olej, chřest


VITAMIN K2: Sýr, vejce, máslo, orgánové maso, kuře, hovězí maso


KALCIUM: Zelená listový zelenina, mléčné výrobky, brokolice, mandle, ryby


HOŘČÍK: Zelená listová zelenina, ořechy, ryby, fazole, avokádo, hořká čokoláda


DRASLÍK: Zelená listová zelenina, fazole, ryby, houby, vejce, avokádo a banány (ať jsem spravedlivá)


ŽELEZO: Maso, ořechy, fazole, zelená listová zelenina


VLÁKNINA: Zelená listová zelenina, ořechy, brokolice, květák, fazole


FYTONUTRIENTY: Zelená listová zelenina, ořechy, brokolice, květák, fazole


Cukr:


Jen pro srovnání, Coca Cola má 10 procent cukru. Stejně tak jablko. Zralý banán má až 21 procent cukru. Díky vláknině se vstřebává pomaleji, ale stále to bude gram po gramu cukr. Glykemický index je tedy nižší, ale zatížení pro tělo je ve finále stejné.

Chcete-li zdravě mlsat sušené ovoce, mějte na paměti, že jde pouze o koncentrovaný cukr a ještě s přidanými chemikáliemi (pokud jde o kupovaný produkt). Stejně tak ovocný džus je jen a jen cukr a rozhodně ne “zdravý start dne”.


MOHU TEDY VŮBEC JÍST OVOCE?

Samozřejmě ano, ale buďte vybíraví. Pamatujte, že úkolem našich předků bylo přejídat se ovocem v době zrání, aby si vytvořili dostatečné tukové zásoby na zimu. Takzvaný “sladký zub” máme v sobě geneticky naprogramovaný jako mechanismus přežití. To je naprosto přirozené. Moderní ovoce a jeho celoroční dostupnost už ale tak přirozené nejsou.

Dnes díky elektřině a světlu uměle prodlužujeme dny po celý rok a máme celoroční přístup k ovoci, které dříve bývalo pouze sezónní záležitostí. Většina moderního ovoce je navíc upravována tak, aby byla sladší a větší než divoké ovoce. Tato dynamika nutí naše těla k tomu, aby si myslela, že jsme v letním režimu ukládání tuku po celý rok.

Měli bychom jíst zelenou zeleninu po celý rok a lokální ovoce pouze sezónně. Ideálně, když v létě vyrazíte do lesa na borůvky nebo vám na chalupě dozrávají jahody a meruňky.

Bobule (borůvky, maliny, jahody, ostružiny…) mají v ovocné rodině zvláštní postavení, protože mají nejvyšší antioxidační hodnoty a nejnižší obsah cukru. Rovněž jsou přípustné citrony a limety (meruňky, broskve, třešně, avokádo…). Sušené ovoce a sladké tropické ovoce (datle, mango, papája, ananas…) jsou na opačném konci spektra (vysoký obsah cukru, málo antioxidantů).

Ovoce ze supermarketů už není přirozené. Potravinářský průmysl manipuluje s ovocem ve snaze zvýšit obsah cukru a snížit množství vlákniny, aby se zlepšila životnost a přenosnost plodů. Ovoce dělá svou práci. Chce, abyste ho jedli více a šířili tak jeho semeno. A potravinářský průmysl dělá také svou práci. Chce, abyste jedli více ovoce a tedy zvyšovali jeho zisk.


146 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page