top of page

FAQ

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Otázka: Jaký je rozdíl mezi paleo, primal, Whole 30 a keto?

Odpověď: Začnu nejprve tím, co mají společné. 

Všechny zmíněné způsoby stravování jsou low carb a mají společný základ i cíl. Všechny se inspirují našimi paleo předky a kladou důraz na kvalitu potravin v souladu s biochemickým složením a potřebami našeho těla. 

 

PALEO je způsob stravování, který na rozdíl od primal či keto nedovoluje mléčné výrobky, ale naopak povoluje med, javorový syrup a někteří paleo nadšenci jedí pravidelně i brambory a rýži. Na paleo stravě není obtížné přijmout více sacharidů, než je zdravé.

 

PRIMAL je na rozdíl od ostatních směrů komplexním souborem pravidel chování člověka. Jde o životní styl. Primal dieta povoluje mléčné výrobky, ale naopak nedoporučuje ani přírodní kalorická sladidla, jako například med. Primal je tedy trochu přísnější než Paleo.

 

WHOLE 30 je dieta, která je ze všech nízkosacharidových programů nejpřísnější. Jejím cílem je zrestartovat tělo, zbavit ho toxinů a zjistit, které potraviny vám nedělají dobře (jako třeba laktóza, lepek nebo ořechy). To vše během jednoho měsíce. Cheating days se neodpouští a při sebemenším klopýtnutí jste zpět na dni 1. Whole 30 nedovoluje mléčné výrobky a ani přírodní nekalorická sladidla, jako je stévie. Sladit je dovoleno pouze čerstvou ovocnou šťávou (třeba v zálivce na salát). Celkově pak není dovolena žádná chemie nebo jakkoliv industriálně upravované potraviny – tedy ani konzervanty.

 

 

KETOGENICKÁ DIETA může mít více podob a občas je až šokující, co si lidé dokážou obhájit jako keto. V té správné formě jde prakticky o Primal  dietu v přísnější verzi, co se týče příjmu sacharidů. Množství sacharidů ve stravě se u keto snižuje na 0-30g denně. Cílem keto diety je přinutit vaše tělo, aby se dostalo do a zůstalo v nedostatku glukózy, vyplavilo zásoby glykogenu a vytvořilo si ketony. Ketony vznikají v játrech jako vedlejší produkt metabolismu tuků, když je hladina cukru a inzulinu v krvi velmi nízká. Povolené potraviny jsou stejné jako u primal s tím rozdílem, že se kvůli přísné restrikci sacharidů chcete vyhnout veškerému ovoci, batátům nebo příliš sladké zelenině.

Otázka: Existují na Primal nějaké “cheating” dny?

Odpověď: Ano, pokud se pro ně rozhodnete. Já osobně je ale nedoporučuji. Rozhodně ne jako vykonstruovaný den, kdy konzumujete samé nezdravé potraviny, jen proto, že jste si to dovolili. Žádné extrémy. Primal strava je velmi uspokojivý a výživný styl stravování, který se teoreticky dá praktikovat po zbytek života bez utrpení nebo potřeby “podvádět”. Nicméně chápu, že existují pokušení, večírky, dovolené a jiné příležitosti, kdy se vám zkrátka nechce jíst primal.  

 

Neříkejte tomu, prosím, cheating days. Naznačuje to, že normálně na primal dietě trpíte, že je to něco dočasného, že to není životní styl. Potřebuji, abyste nad primal uvažovali přesně naopak - jako nad způsobem stravování, který se stal životním stylem, bez utrpení a dlouhodobě. Něco, nad čím už ani nemusíte přemýšlet. 

 

Pokud se budete držet primal stravy prvních 5 dní v týdnu a pak strávíte každý víkend ládováním pizzy, koblih, těstovin a piva, tak to není ani trochu Primal, ale SAD (Standard American Diet). Vaše tělo se v pondělí znovu nezmění na primal. 

 

Udělejte proto tomuto nešťastnému zvyku přítrž. Jedině tak se vymaníte ze začarovaného kruhu závislosti na nezdravých potravinách. Když už se dostanete do situace pokušení, zvažte, jestli vás to za 5 minut přejde, danou věc chcete jen proto, že jí máte na očích a nebo je to něco, co opravdu stojí za to a jste ochotni kvůli tomu odsunout svůj úspěch. 

 

Takže ne, není to Oreo sušenka, kterou jste už ochutnali stokrát předtím, nebo popcorn v kině, protože si ho přece vždycky dáváte. Musí to stát za to!  Pro mě je v tomto ohledu výjimkou například zmrzlina v Salt & Straw (tady v Los Angeles - nejlepší zmrzlinárna na světě), sklenička kvalitního červeného vína, nebo fantastický chléb z pražské Esky, když přijedu jednou v roce na návštěvu domů. Jezte jako lidi, nebuďte odpadkové koše.

Otázka: Jak často mám jíst?

 

Odpověď: Jak často chcete. Primal styl stravování umožňuje jíst intuitivně vždy, když máte hlad. Nemusíte jíst 5 jídel denně, nemusí to být ani 3. Nejezte jen proto, že ostatní kolem vás zrovna obědvají. Na druhou stranu netrpte hlady! Jednoduše poslouchejte své tělo a nestresujte se.

Otázka: Mám si počítat kalorie?

 

Odpověď: Ne. Hubnutí tuku se neodvíjí pouze od množství kalorií přijatých versus kalorií spálených. Záleží hlavně odkud dané kalorie pochází, protože jak jistě víte, není kalorie jako kalorie. Nicméně, pokud chcete zhubnout, měli byste mít základní znalosti o kalorickém příjmu, makroživinách a množství potravy, kterou představují. Nejlepší způsob, jak získat představu, je si několik dní zapisovat, co jíte (použijte aplikace jako Carb Manager nebo My Fitness Pal). Tyto aplikace vám přesně řeknou, kolik denně přijmete živin, kalorií a vy si pak můžete tyto údaje vyhodnotit na základě svých cílů. 

Nic z tohoto ale není nutné a bohatě vám postačí sledovat signály vašeho těla. Já osobně jsem si nikdy nepočítala své kalorie, ale mám představu o množství karbohydrátů, proteinu i tuku ve své stravě. Jím, když mám hlad a přestávám jíst, když jsem plná. To funguje vždy.

Otázka: Když nebudu jíst často, nezpomalí se mi metabolismus?

 

Odpověď: Ano, ALE, pomalejší metabolismus znamená, že se vaše tělo stalo efektivním spalovačem tuku. Používá nyní palivo z vlastních tukových zásob, aby vytvořilo energii. Čím více energie vpravíme do svého těla pomocí stravy, tím více energie musí tělo přetransformovat a tím více náchylní jsme k dělení buněk, poškození buněk a stárnutí. Takže kalorická úspora a pomalý metabolismus jsou dobrý a žádaný jev. Upřímně, pomalý metabolismus je to poslední, čím byste se měli trápit v oblasti zdravé stravy a cvičení.

Otázka: Mohu na primal přibrat tuk?

 

Odpověď: Je velmi nepravděpodobné, že přiberete tuk, pokud jste primal (pokud to děláte správně). Pokud udržujete svůj příjem karbohydrátů nízký a máte rozumné cvičební návyky, není důvod, aby vaše tělo uchovávalo nějaký tuk, protože máte pod kontrolou inzulín. Při dodržování primal diety přirozeně jíte méně a postupně spalujete tuky jako palivo. Je však také možné, že ačkoliv jste primal, jíte stále příliš mnoho sacharidů.  Například příliš mnoho ovoce a škrobové zeleniny. Tyto potraviny jsou sice primal, ve velkém množství už ale tak moc ne. Obrovská mísa ovocného salátu, talíř sladkých brambor nebo pečivo z mandlové mouky nemusí být tou nejlepší volbou pro někoho, kdo chce zhubnout.

Otázka: Mohu na primal pít alkohol?

 

Odpověď: Nedoporučuje se to, na druhou stranu ale žijte svůj život a nestresujte se. Neříkám, že se máte každý pátek večer opíjet, ale je v pořádku, když si příležitostně dáte skleničku nebo dvě.

Alkohol vás neudělá tlustým. To jídlo, které konzumujeme při pití alkoholu, je zodpovědné za kila navíc. Když pijeme a alkohol je v našem krevním řečišti, naše tělo to vnímá jako toxickou situaci, takže se zaměří, aby alkohol spálilo jako první - tedy dostal ho z těla co nejrychleji. 

Alkohol nelze nijak uložit, ale musí být spálen a přetvořen na energii. Protože je pro naše tělo opravdu důležité dostat se z této toxické situace, v daném okamžiku spaluje pouze alkohol. Když během nebo po požití alkoholu zároveň konzumujete jídlo (a nezáleží na tom, zda je primal nebo ne), okamžitě se skladuje jako tuk. Proto doporučuji buď jíst nebo pít alkohol, ale snažte se vyhnout oběma činnostem současně.

Otázka: Máte ukázkový jídelníček, kde bych se mohl inspiovat?

 

Odpověď: Nejsem velký fanoušek jídelníčků a striktních plánů, protože každý je jiný. Primal strava apeluje na intuitivní stravování podle energetických potřeb a hladu jednotlivce, takže žádný jídelníček nefunguje pro všechny. Ale pokud se chcete inspirovat, podívejte se na můj INSTAGRAM na příspěvky “co sním za den”.

Otázka: Jsem vegan / vegetarián, mohu být Primal?

 

Odpověď: Samozřejmě můžete. Stačí jen jíst hodně zeleniny a zdravého tuku. Protein získáte z fermentovaných veganských pokrmů, jako je tempeh, jezte dostatek brokolice a růžičkové kapusty. Snažte se vyhýbat sóje (ta je z 99% geneticky modifikovaná a plná hormonů). Pokud jste vegetariáni, platí pro vás stejná pravidla, ale můžete do jídelníčku přidat i vejce a sýry.

NENAŠLI JSTE ZDE ODPOVĚĎ NA SVOU OTÁZKU? NAPIŠTE MI

bottom of page