top of page

CO JE PRIMAL

lenka-co-je-primal-image-2.jpg

CO JE PRIMAL?

Filosofie primal plánu je jednoduchá. Inspiruje se v lidské evoluci a biochemii a jeho úspěch je založen na nespočtu vědeckých studií. Originální plán pro lidskou rasu - tedy způsob, jak naše tělo funguje, se v uplynulých 10 tisících letech nezměnil.  Je tedy důležité jíst, pohybovat se a žít podle toho, jak jsme jako lidé byli navrženi, ne podle umělých zlepšováků, lobbistů a mylných informací vytvořených v naší společnosti za posledních 100 let. Primal jsou pravidla životního stylu, která, pokud dodržujete, umožní vašim lidským genům aby se správně projevovaly, zajistí hormonální balanc a přeprogramují tělo tak, aby pálilo tuk jakožto preferovné palivo. Primal není ani blesková dieta nebo zázračná pilulka, ale životní styl, který je na rozdíl od zázračných diet a detoxů nejen neuvěřitelně zdravý, ale také snadno udržitelný.

Přestaňte sledovat komplikované cvičební a dietní plány, počítat kalorie nebo dokonce hladovět. Místo toho začněte přistupovat ke svému zdraví a vysněné formě tím nejjednodušším způsobem - definováním a nasloucháním tomu, jak naše lidské tělo funguje a co opravdu potřebuje. Možná budete překvapeni.

Některé potraviny, které ani neexistovaly v životech našich paleo předků, mají v moderní době velmi negativní efekt na naše zdraví. A nejedná se jen o klasické podezřelé, jako cukr, fast food nebo procesované trvanlivé potraviny. Napadlo vás někdy, že “zdravé” celozrnné obiloviny a rostlinné oleje mohou být tím pravým důvodem, proč se nemůžete zbavit tuku nebo, v horším případě, proč jste nemocní? 

Pravdou je, že dodržujeme špatná dietní doporučení už příliš dlouho a k tomu s naprostou oddaností vyčerpáváme svá těla příliš intenzivním tréninkem. Nevědomky si tak pomalu budujeme takzvaný systémový zánět, přibíráme na váze a narušujeme imunitní systém našeho těla. 

Věděli jste, že je v našich silách přeprogramovat své geny? Pouhá 2% naší DNA je takzvaná kódovací DNA - tedy genetická informace, kterou nedokážeme ovlivnit, jako například barva vlasů, očí, tvar nosu, tělesná výška - fixované geny, které jsou neměnné celý život.

 

Zbylých 98% genů (nekódovací DNA) můžeme buď zapnout nebo vypnout v závislosti na prostředí. V tomto případě náš životní styl (strava, pohyb, sluneční záření, toxiny, vitamíny, vztahy, myšlenky…) je to, co zapíná nebo vypíná těchto 98% genů a to je přece ohromná síla, se kterou můžeme denně pracovat!

 

Tvrzení typu “máme obezitu v rodině” nebo “zdědil jsem po tátovi vysoký tlak”, jsou jenom výmluvy. To, jak se cítíte a vypadáte je VAŠE ZODPOVĚDNOST.

Primal není další blesková dieta slibující neuvěřitelné výsledky. Je to změna přístupu ke každodenním rozhodnutím, která vám pomůže dosáhnout vašich fitness gólů, aniž byste se u toho museli trápit. 
 
Špatné geny nebo smůla neexistují. Pouze špatné volby.

JAK VZNIKL PRIMAL PLÁN

O principech Primal se svět dozvěděl díky knize Primal Blueprint, jejíž autorem je Mark Sisson.

 

Mark Sisson je bývalý profesionální maratonec z Kalifornie (nyní žijící v Miami), který se v roce 1980 kvalifikoval i na Olympijské Hry. Bohužel, nelidské množství závodů a tréninků si vybralo svou daň v podobě různých nemocí a zranění, kterými Mark trpěl. Ve skutečnosti, ačkoliv byl Mark velmi fit sportovec světové třídy, jeho zdravotní stav, imunitní systém a pevnost kloubů se kvalitou podobaly muži v důchodovém věku. V té době začal zkoumat výživu jako způsob, jak zlepšit svůj výkon, podpořit své poškozené tělo a posílit svůj imunitní systém.

 

Poté, co Mark v roce 1988 ukončil svou závodní kariéru, rozhodl se pomáhat druhým, aby se byli schopni vyhnout chybám, které on sám v minulosti udělal. Vzdělání v biologii podporovalo jeho intenzivní touhu najít přirozený způsob, jak dosáhnout dobrého zdraví a nejlepších výkonů. Byl zděšen množstvím léků, které lidé užívali na denní bázi a rychlostí, s jakou přicházely operace k řešení problémů životního stylu.

 

Během zkoumání zdravotních problémů způsobených životním stylem působil také 15 let jako předseda antidopingové komise Mezinárodního svazu triatlonu a spolupracoval s Mezinárodním olympijským výborem. Na konci roku 2006 se rozhodl skočit do blogosféry, aby se o své zkušenosti podělil se širokou veřejností na svém veleúspěšném webu www.marksdailyapple.com. V roce 2014 založil Primal Health Coach Institute školící certifikované profesionální primal kouče po celém světě. Dnes je Mark ve svých 66 letech v lepší formě než většina dvacetiletých.

bottom of page